Δώστε στον ΠΑΟΚ πέναλτι – Τριπλάσια από τον Ολυμπιακό, διπλάσια από την ΑΕΚ στην εποχή Κλάτενμπεργκ και… συνεχίζεται

Μεγάλη συζήτηση έχει ξεσηκώσει η 6η αγωνιστική της Superleague σχετικά με τα πέναλτι που είτε δόθηκαν είτε όχι από τους Έλληνες ρέφερι. Στα παιχνίδια Ολυμπιακού, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ οι διαιτητές έδειξαν την άσπρη βούλα, με τους ερυθρόλευκους να είναι οι μοναδικοί εκ των τριών που η ποινή ήταν εις βάρος τους.

Συγκεκριμένα, στους «Ζωσιμάδες» ο διαιτητής Ευαγγέλου με το σκορ στο 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού έδειξε ένα πέναλτι κατά της ομάδας του Μαρτίνς, αλλάζοντας ακόμη και τον κανονισμό για το χέρι στήριξης. Ο ΠΑΣ έφερε το ματς στα ίσια με τον Εραμούσπε, όμως ο συνήθης ύποπτος Γιουσέφ Ελ Αραμπί καθάρισε και έδωσε ένα πολύτιμο διπλό στους πρωταθλητές στο «μπλόκο» των Ιωαννίνων, φέρνοντας τους και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στην Τούμπα σε ένα απίστευτο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ με τον Βόλο ήρθαν ισόπαλοι με το εντυπωσιακό 4-4, με την ομάδα της Μαγνησίας να κάνει μια μυθική ανατροπή και να σκοράρει τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο. Παρόλα αυτά ο ρέφερι Καραντώνης με το σκορ στο 4-3, έδωσε μια μοναδική ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να σκοράρει από την άσπρη βούλα με ένα πέναλτι – φάντασμα, αλλά ο Κλέιμαν είχε διαφορετική άποψη. Το συγκεκριμένο σφύριγμα δεν συζητήθηκε ιδιαίτερα, αλλά φαίνεται πως υπάρχει επιθετικό φάουλ του Άκπομ στον Τσοκάνη και όχι πέναλτι όπως μόνο ο Καραντώνης είδε και σφύριξε αμέσως. Ο Βιεϊρίνια όμως νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Βόλου, που ισοφάρισε ένα λεπτό μετά και πήρε έναν σπουδαίο βαθμό.

Από εκεί και πέρα, πέναλτι είχαμε και στο ΟΑΚΑ στο ματς της ΑΕΚ με τον Ατρόμητο. Πέναλτι που κέρδισε ο Άμραμπατ και εκτέλεσε ο Τσούμπερ δυο φορές, αφού στην πρώτη ο Βράνιες μπήκε νωρίτερα. Την πρώτη αστόχησε τη δεύτερη όχι όμως και έκανε το 2-0. Η φάση που συζητήθηκε αρκετά στο συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν ένα πέναλτι που ζήτησε ο Ατρόμητος στο πρώτο ημίχρονο για πτώση του Κλωναρίδη, όμως ο διαιτητής έδειξε «παίζεται», με τους Περιστεριώτες να είναι έξαλλοι με την απόφαση αυτή.