«Ξύπνησε» και… αγρίεψε η Σίτι (5-0) – Ματσάρα χωρίς νικητή στο Elland Road (2-2)

Η πρωταθλήτρια είναι εδώ! Αφού δεν κατάφερε να κάνει ποδαρικό με το δεξί, βλέποντας την Τότεναμ να επικρατεί με 1-0, η Μάντσεστερ Σίτι έδειξε πως έχει… σφυγμό καθώς διέλυσε με 5-0 τη Νόριτς μέσα στο Etihad και έφτασε δίκαια στο πρώτο «τρίποντο» της σεζόν!

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα δεν άφησε κανένα περιθώριο στα «καναρίνια» που γλίτωσαν τα… χειρότερα. Ένα ημίχρονο για τον Γιαννούλη, στον πάγκο ο Τζόλης.

Στο πιο όμορφο ματς της ημέρας, Λιντς και Έβερτον έμειναν στο 2-2, με τον Ραφίνια να σώζει τον βαθμό για την ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα με μία τρομερή «βολίδα». Πρώτη νίκη για την Άστον Βίλα που επικράτησε με 2-0 της Νιουκάστλ, «κόλλησαν» στο… μηδέν (0-0) Κρίσταλ Πάλας και Μπρέντφορντ.

Μάντσεστερ Σίτι – Νόριτς 5-0

Μόλις επτά λεπτά χρειάστηκαν για την ομάδα του Γκουαρντιόλα για να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Ρόδρι έκανε τη μεγάλη μπαλιά στον Ζεσούς, εκείνος έκανε το γύρισμα στην περιοχή της Νόριτς και μετά από συνεχόμενες κόντρες, ο Τιμ Κρουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 της Σίτι.

Στο 22′ ήταν η σειρά του Τζακ Γκρίλις να σκοράρει και να ανοίξει λογαριασμό με τους «πολίτες». Ο Ζεσούς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα χτύπησε πάνω στον πρώην αρχηγό της Άστον Βίλα και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Παρότι οι γηπεδούχοι έδειχναν να κατεβάζουν τις ταχύτητες, ο Λαπόρτ σκόραρε στο 64ο λεπτό για το 3-0, πριν έρθει ο Στέρλινγκ στο 71ο για το 4-0! Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Μαχρέζ στο 84ο λεπτό.