Πετρούνιας – Από την πιθανότητα απουσίας από το Τόκιο στο χάλκινο μετάλλιο

Ιστορία έγραψε ο Λευτέρης Πετρούνιας αφού κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο. Ο Έλληνας πρωταθλητής, που είχε κερδίσει το χρυσό στο Ρίο, κατάφερε να βρεθεί στην τρίτη θέση πίσω μόνο από τους Κινέζους αθλητές που έκαναν το «1-2» στον τελικό των κρίκων.

Εβαλε μάλιστα ψηλά τον πήχη λέγοντας ότι θα κλείσει την καριέρα τους στους Ολυμπιακούς, όχι με ένα απλό μετάλλιο, αλλά με το χρυσό στο Παρίσι.

Ο Πετρούνιας ήταν έβδομος στη σειρά και πέτυχε επίδοση 15.200. Την πρώτη θέση κατέκτησε ο Γιανγκ Λιου με 15.500, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήγε στον Χάο Γιόου με 15.300. Κανένας άλλος αθλητής στον τελικό του αγωνίσματος δεν είχε βαθμολογία πάνω από 15, με τους τρεις τους να ξεχωρίζουν και να κατακτούν τελικά τα μετάλλια.