Euro 2020: Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες των ομίλων

Ολοκληρώθηκαν ο δεύτερος και ο τρίτος όμιλος του Euro 2020.

Στον δεύτερο όμιλο το Βέλγιο επικράτησε με 2-0 της Φινλανδίας και σφράγισε την πρώτη θέση με 9 βαθμούς σε τρία παιχνίδια, ενώ η Δανία διέλυσε με 4-1 τη Ρωσία και πέρασε ως δεύτερη στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στον τρίτο όμιλο η Ολλανδία επικράτησε 3-0 της Βόρειας Μακεδονία και με «τρία στα τρία» τερμάτισε στην πρώτη θέση, ενώ στη δεύτερη βρέθηκε η Αυστρία, που νίκησε με 1-0 την Ουκρανία.

Την Τρίτη (22/6) θα πραγματοποιηθούν τα παιχνίδια του τέταρτου ομίλου, με την Κροατία στις 22:00 να αντιμετωπίζει την Σκωτία, ενώ την ίδια ώρα θα διεξαχθεί και το Τσεχία-Αγγλία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

1ος όμιλος:

Τουρκία-Ιταλία 0-3
Ουαλία-Ελβετία 1-1

2η αγωνιστική:

Τουρκία-Ουαλία 0-2
Ιταλία-Ελβετία 3-0

3η αγωνιστική:

Ελβετία-Τουρκία 3-1
Ιταλία-Ουαλία 1-0

Η βαθμολογία:

Ιταλία  9
Ουαλία 4
Ελβετία 4
Τουρκία 0

 

2ος όμιλος

Δανία-Φινλανδία 0-1
Βέλγιο-Ρωσία 3-0

2η αγωνιστική:

Φινλανδία-Ρωσία 0-1
Δανία-Βέλγιο 1-2

3η αγωνιστική

Φινλανδία-Βέλγιο 0-2
Ρωσία-Δανία 1-4

Η βαθμολογία:

Βέλγιο  9
Δανία 3
Ρωσία 3
Φινλανδία 3

3ος όμιλος

Αυστρία-Βόρεια Μακεδονία 3-1
Ολλανδία-Ουκρανία 3-2

2η αγωνιστική

Ουκρανία-Β. Μακεδονία 2-1
Ολλανδία-Αυστρία 2-0

3η αγωνιστική

Ουκρανία-Αυστρία 0-1
Βόρεια Μακεδονία-Ολλανδία 0-3

Η βαθμολογία:

Ολλανδία  9
Αυστρία 6
Ουκρανία 3
Βόρεια Μακεδονία 0

 

4ος όμιλος

Αγγλία-Κροατία 1-0
Σκωτία-Τσεχία 0-2

2η αγωνιστική

Κροατία-Τσεχία 1-1
Αγγλία-Σκωτία 0-0

3η αγωνιστική

Κροατία-Σκωτία (22:00)
Τσεχία-Αγγλία (22:00)

Η βαθμολογία:

Τσεχία 4
Αγγλία  4
Κροατία 1
Σκωτία 1

 

5ος όμιλος

Πολωνία-Σλοβακία 1-2
Ισπανία-Σουηδία 0-0

2η αγωνιστική

Σουηδία-Σλοβακία 1-0
Ισπανία-Πολωνία 1-1

3η αγωνιστική

Σουηδία-Πολωνία (23/6, 19:00)
Σλοβακία-Ισπανία (23/6, 19:00)

Η βαθμολογία

Σουηδία 4
Σλοβακία 3
Ισπανία 2
Πολωνία 1

 

6ος όμιλος

Ουγγαρία-Πορτογαλία 0-3
Γαλλία-Γερμανία 1-0

2η αγωνιστική

Ουγγαρία-Γαλλία 1-1
Πορτογαλία-Γερμανία 2-4

3η αγωνιστική

Γερμανία-Ουγγαρία (23/6, 22:00)
Πορτογαλία-Γαλλία (23/6, 22:00)

Η βαθμολογία:

Γαλλία 4
Πορτογαλία 3
Γερμανία 3
Ουγγαρία 1

Το πρόγραμμα της Κυριακής (20/6)

Ελβετία-Τουρκία (19:00)
Ιταλία-Ουαλία (19:00)