Από έναν βαθμό μοιράστηκαν Σερβία και Πορτογαλία σε ένα απίστευτο παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον διαιτητή της αναμέτρησης, Ντάνι Μάκελι, που δεν μέτρησε κανονικό γκολ του Ρονάλντο (2-2). Εκτός εντεκάδας έμεινε ο Ζοζέ Σα από τον Φερνάντο Σάντος.

Την ίδια ώρα το Βέλγιο υποχρεώθηκε στην πρώτη του απώλεια βαθμών κόντρα στην Τσεχία (1-1), η Μάλτα «φρέναρε» τη Σλοβακία (2-2) και το Λουξεμβούργο απέδρασε με το διπλό από την έδρα της Ιρλανδίας (0-1), για τη 2η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Μαχητική Σερβία, αλλά με… βοήθεια του Μάκελι!

Η Πορτογαλία μπορεί να προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε δύο γκολ του Ντιόγκο Ζότα, όμως η Σερβία μεταμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και πραγματοποίησε ένα καταπληκτικό comeback, κάνοντας το 2-2. Ωστόσο, στο τέλος ο Ρονάλντο πέτυχε το γκολ που θα χάριζε τη νίκη στους φιλοξενούμενους, αλλά ο Μάκελι δεν το μέτρησε.

Η ομάδα του Σάντος μπήκε πολύ δυνατά στο Βελιγράδι και με τον Ζότα να έχει κέφια και να σκοράρει δις σε διάστημα 25 λεπτών (11′, 36′) πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Με την έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι μείωσαν χάρη σε γκολ του Μίτροβιτς (46′), ο οποίος έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της εθνικής του ομάδας.

Έπειτα από 15 λεπτά ο ο Λάζοβιτς σέρβιρε στον Κόστιτς και εκείνος έφερε το ματς στα ίσια. Στη συνέχεια ο ρυθμός είχε πέσει αρκετά, αλλά στο φινάλε… άναψαν τα αίματα, καθώς στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μιλένκοβιτς αποβλήθηκε και λίγο αργότερα ο Κριστιάνο έκανε ένα χλιαρό πλασέ μέσα από την περιοχή, ο Μίτροβιτς έδιωξε την μπάλα, όμως εκείνη είχε περάσει την γραμμή.

Ωστόσο, ο Μάκελι είχε αντίθετη απόψη και παρότι επρόκειτο για καθαρό γκολ δεν έδειξε ποτέ σέντρα, με το τελικό σκορ να μένει 2-2.