Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου : Αυλαία για τη 2η αγωνιστική

0
15

Έπειτα από ένα μικρό διάλειμμα μίας ημέρας τα προκριματικά της ευρωπαϊκής ζώνης του Παγκοσμίου Κυπέλλου επιστρέφουν το Σαββατοκύριακο (27-28/3) με τη 2η αγωνιστική της σειράς και πολλά σημαντικά παιχνίδια σε όλους τους ομίλους.

Η Εθνική Ελλάδας θα κάνει το ένα απ’ τα δύο ρεπό της στο 2ο όμιλο και την Κυριακή (28/3) θα αντιμετωπίσει σε φιλικό αγώνα την Ονδούρα στο γήπεδο της Τούμπας (17:00).

Από το πρόγραμμα του Σαββάτου (27/3) ξεχωρίζει το μεγάλο ντέρμπι του Βελιγραδίου ανάμεσα στη Σερβία και την Πορτογαλία (1ος όμιλος), η μάχη της Τσεχίας -που «φιλοδώρησε» με 6 γκολ την Εσθονία στην πρεμιέρα- με το Βέλγιο (5ος όμιλος) και το παιχνίδι της Νορβηγίας με την Τουρκία (που συνέτριψε με 4-2 την Ολλανδία στην 1η αγωνιστική) για τον 7ο όμιλο, που θα διεξαχθεί στην Ισπανία, και συγκεκριμένα στο ουδέτερο La Rosaleda της Μάλαγα, λόγω των ταξιδιωτικών περιορισμών που ισχύουν στο σκανδιναβικό κράτος εξαιτίας της Covid-19.

Στον 8ο όμιλο, η Κύπρος έχει πολύ δύσκολη αποστολή με την Κροατία στη Ριέκα.

Στους αγώνες της Κυριακής (28/3) αναμένονται μεγάλες μάχες στο Βουκουρέστι, όπου η Ρουμανία υποδέχεται τη Γερμανία (10ος όμιλος), και στη Σόφια, όπου η Ιταλία δοκιμάζεται κόντρα στη Βουλγαρία, που μετράει ήδη μία εντός έδρας ήττα από την Ελβετία (3ος όμιλος).

Στον όμιλο της Εθνικής Ελλάδας (2ο) η Ισπανία και η Σουηδία έχουν εκτός έδρας αποστολές σε Γεωργία και Κόσοβο αντίστοιχα.

Το σημερινό πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 (Ευρωπαϊκή Ζώνη):

1ος Όμιλος

Ιρλανδία-Λουξεμβούργο         21:45
Σερβία-Πορτογαλία             21:45
Αζερμπαϊτζάν-Κατάρ            19:00 (Φιλικό προετοιμασίας του Κατάρ στο Ντέμπρετσεν)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.
Σερβία        1-0-0     3-2   3
Πορτογαλία    1-0-0     1-0   3
Ιρλανδία      0-0-1     2-3   0
Αζερμπαϊτζάν  0-0-1     0-1   0
Λουξεμβούργο  0-0-0     0-0   0

5ος Όμιλος

Λευκορωσία-Εσθονία            19:00
Τσεχία-Βέλγιο                 21:45
Ρεπό: Ουαλία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.
Τσεχία        1-0-0     6-2   3
Βέλγιο        1-0-0     3-1   3
Ουαλία        0-0-1     1-3   0
Εσθονία       0-0-1     2-6   0
Λευκορωσία    0-0-0     0-0   0

7ος Όμιλος

Μαυροβούνιο-Γιβραλτάρ         16:00
Ολλανδία-Λετονία              19:00
Νορβηγία-Τουρκία              19:00

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.
Νορβηγία      1-0-0     3-0   3
Τουρκία       1-0-0     4-2   3
Μαυροβούνιο   1-0-0     2-1   3
Λετονία       0-0-1     1-2   0
Ολλανδία      0-0-1     2-4   0
Γιβραλτάρ     0-0-1     0-3   0

8ος Όμιλος

Ρωσία-Σλοβενία                16:00
Κροατία-Κύπρος                19:00
Σλοβακία-Μάλτα                21:45

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.
Ρωσία         1-0-0     3-1   3
Σλοβενία      1-0-0     1-0   3
Σλοβακία      0-1-0     0-0   1
Κύπρος        0-1-0     0-0   1
Κροατία       0-0-1     0-1   0
Μάλτα         0-0-1     1-3   0

(Πηγή πληροφοριών: ΑΠΕ – ΜΠΕ)